Ewidencja przebiegu pojazdu
Blog

Co powinieneś wiedzieć o ewidencji przebiegu pojazdu?

Podstawowa wiedza o ewidencji przebiegu pojazdu niezbędna jest przedsiębiorcom, a także pracownikom, którzy wykorzystują swoje auto w celach służbowych. Ewidencja przebiegu samochodu potocznie zwana kilometrówką to jednak nie tylko wydatki na paliwo, ale również inne związane z eksploatacją samochodu. Zależą one od stopnia jego wykorzystania w ramach prowadzenia działalności. Należą do nich koszty związane z przeglądem i naprawą pojazdu, ubezpieczenie OC, NNW, AC, opłaty za przejazd autostradą i parkingowe. Tuning samochodu nie wlicza się w ewidencję przebiegu samochodu.

Ewidencja ta daje obraz zakresu, w jakim auto jest użytkowane. Prowadzenie jej jest warunkiem koniecznym, gdy przedsiębiorca chce doliczyć wydatki związane z eksploatacją pojazdów firmowych lub prywatnych, wykorzystywanych w ramach wykonywanej pracy przez pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Ewidencję przebiegu pojazdu musi prowadzić przede wszystkim ten przedsiębiorca, który chce odliczyć 100% VAT przy zakupie pojazdu firmowego.

Jakie informacje powinna zawierać ewidencja przebiegu samochodu?

Ewidencja powinna być prowadzona starannie i zawierać następujące informacje:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • data rozpoczęcia i zakończenia ewidencji,
  • stan licznika pod datą rozpoczęcia i zakończenia ewidencji,
  • informacje dotyczące każdorazowego wykorzystania pojazdu, czyli: imię i nazwisko osoby używającej pojazd, datę, cel wyjazdu oraz opis trasy (skąd, dokąd), liczbę przejechanych kilometrówkę, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu, podpis podatnika i jego dane.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *