Choć używamy go często, to tak naprawdę mało kto wie, jak działa system GPS. Postaramy się to wyjaśnić w prosty i konkretny sposób.
Gdy odbiornik odbiera sygnały z co najmniej trzech satelitów, może on określić naszą lokalizację. Będzie ona znana z informacji o położeniu trzech satelitów względem siebie (jak daleko są od siebie), a także jak blisko są nasze odbiorniki od poszczególnych satelitów. Możemy myśleć o tym jako o obliczeniu położenia wierzchołków ostrosłupa o podstawie trójkąta. Znając długość krawędzi podstawy (ponieważ znamy wzajemną odległość między satelitami od obliczonych efemeryd) oraz długość krawędzi (czyli różnicę czasu między naszym odbiornikiem a transmisją sygnału satelitarnego, przeliczonej na odległość), możemy znaleźć tylko punkt A odpowiadający pozycji wierzchołka. Urządzenie będzie również w stanie określić naszą wysokość, gdy nadejdzie sygnał z czwartego satelity.
Oczywiście, im więcej złapiemy satelitów, tym więcej danych zostanie odczytanych i tym dokładniej zostanie określone nasze położenie. Warto wiedzieć, że w każdym momencie w dowolnym miejscu na ziemi znajdujemy się w zasięgu minimum 6 satelitów, a najczęściej jest to do 9 satelitów.
Jaka jest dokładność odbiornika GPS?
Dzisiejsze odbiorniki GPS są bardzo dokładne w porównaniu do swoich poprzedników. Urządzenia takie jak lokalizatory GPS czy systemy nawigacji samochodowej komunikują się z satelitami zaraz po ich włączeniu. Chociaż niektóre czynniki atmosferyczne i inne źródła błędów mogą wpływać na to, jak działa GPS, sprzęt znanych firm powinien zachowywać dokładność do 10 metrów.